AfD gotowa na koalicję z CDU. Gmyz: Niemcy patrzą na Austrię
Wybory parlamentarne, które odbyły się we wrześniu ub.r., wygrała prawicowa Wolnościowa Partia Austrii. Teraz prezydent powierzył misję tworzenia rządu liderowi tego ugrupowania Herbertowi Kicklowi. Wolnościowcy stworzą koalicję z chadecją.
W rozmowie z Łukaszem Jankowskim w Radio Wnet dziennikarz m.in. tygodnika "Do Rzeczy" Cezary Gmyz zwrócił uwagę, że sukces wyborczy Austriackiej Partii Wolności i zmiana układanki politycznej w Wiedniu może mieć przełożenie na sytuację w Niemczech, ponieważ Niemcy interesują się sytuacją w Austrii.
AfD gotowa na koalicję z CDU
Gmyz przypomniał, że zarówno Austria, jak i Niemcy, dwa państwa federalne, mają bliźniacze systemy polityczne i są krajami z niemal identycznymi rodzajami partii politycznych. Dodał, że w Austrii wolnościowcy współuczestniczą we władzy już w pięciu landach. Ponadto, partia ta od wrześniowych wyborów urosła w sondażach aż o 10 pkt. procentowych, co pokazuje, jak silnie przesuwają się nastroje, i jak pęka "kordon sanitarny" wokół austriackiej prawicy.
– To może mieć gigantyczny wpływ na sytuację polityczną w Niemczech. Niemcy z zainteresowaniem przyglądają się temu, co stało się w Austrii. Na czołówkach wszystkich mediów pojawiły się informacje i analizy.
Gmyz: Niewykluczone
Gmyz powiedział, że wyrażona przez współprzewodniczącą AfD Alice Weidel koncepcja ewentualnej koalicji CDU z AfD nie jest całkowicie niemożliwa. – Jeżdżąc po niemieckiej prowincji, po landach, mogłem się przekonać, że zwłaszcza na wchodzie chęć zawarcia koalicji z lokalną AfD ze strony tamtejszych chadeków była naprawdę duża, a powstrzymywana wyłącznie przez centralę partyjną w Berlinie – najpierw przez Angelę Merkel, obecnie przez Friedricha Merza – powiedział redaktor.
Gmyz zwrócił uwagę, że być może najpierw dojdzie do koalicji na poziomie poszczególnych landów, a w dalszej perspektywie na poziomie federalnym. Podkreślił, że według obecnych sondaży nie jest możliwa żadna koalicja dwupartyjna – nawet CDU z SPD – oprócz wariantu CDU z AfD.
Elementy programu FPOe
Dziennikarz przypomniał elementy programu austriackich wolnościowców. To m.in. wypowiedzenie paktu migracyjnego, odbieranie obywatelstwa imigrantom, którzy dopuścili się przestępstw, łącznie z deportacjami, obcięcie socjalu dla imigrantów do absolutnego minimum, zaostrzenie kodeksu karnego, w tym dla dzieci od 12 roku życia– z uwagi na ich przestępczość w ramach arabskich klanów, a także obniżka podatków.
Wyniki z 2023 roku
We wrześniowych wyborach FPOe uzyskała 28,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się rządząca do tej pory Austriacka Partia Ludowa (OeVP), która zdobyła 26,3 proc. głosów. W Radzie Narodowej zasiądą jeszcze parlamentarzyści z: Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) – 21,1 proc. głosów, Nowej Austrii i Forum Liberalnego (NEOS) – 9,2 proc. oraz Zielonych (Gruene) – 8,3 proc.
Do austriackiego parlamentu nie dostały się natomiast m. in.: Komunistyczna Partia Austrii (KPOe) – 2,4 proc. oraz Partia Piwa (Bierpartei) – 2,0 proc., które według przedwyborczych sondaży balansowały na granicy wynoszącego 4 proc. progu wyborczego.